„ПОЛЕЗНО НА ТЕОРИЯ И ПРАКТИКА“ – нова видеопоредица на Българска фестивална асоциация
Българската фестивална асоциация стартира нова образователна видеопоредица озаглавена „ПОЛЕЗНО НА ТЕОРИЯ И ПРАКТИКА“, насочена към все повече разширяващият се фестивален сектор в България. Поредицата е създадена в рамките на проекта „Конференция на фестивалите 2025 – Фестивалът и градът“, с подкрепата на Столична програма „Култура“, направление „Развитие на културните организации и творците в София“.
В YouTube канала на БФА вече са публикувани 3 от планираните 6 видеа по проекта.
Началото на поредицата поставя темата „Възможности за финансиране на НАЦИОНАЛНО НИВО“. Видеото се фокусира върху програми в общини – членове на БФА: Бургас, Варна, Русе, София, Велико Търново и Стара Загора. Подчертани са не само програмите на съответните общини, но и важността от доброто познаване на процедурите, особено при онлайн кандидатстване, както и редовното следене на новините и културните календари на съответните общини. Акцентира се и върху ролята на Министерство на културата, Национален фонд Култура, както и други институции като Министерство на иновациите и растежа и Министерство на туризма, които също предоставят възможности за подкрепа на културни проекти. Видеото споменава и 8 международни културни института, които работят активно в България и възможностите за партньорство с тях, особено при организиране на международни фестивали или други културни събития.
Темата на второто видео е „Възможности за финансиране на МЕЖДУНАРОДНО НИВО“. В него се разглеждат платформата On the Move – начините за кандидатстване, както и наръчници за финансиране по континенти. Програми на ЕС за периода 2021–2027, с акцент върху Творческа Европа (Култура и Медия), Culture Moves Europe, Еразъм+ с ключови дейности и примери от България, EIT Culture and Creativity – с фокус върху дигиталния хъб. Споменава се и глобалната кампания #culture2030goal. Финалът е посветен на Европейската фестивална асоциация и отворената ѝ покана за участие в European Festival Fund for Emerging Artists.
Темата на третото видеото е „ДОБРОВОЛЧЕСТВОТО“, с фокус върху артистичните фестивали и засяга такива въпроси като какво е доброволчество и какво означава да си доброволец, къде да търсим доброволци за културни събития, особености при работа с непълнолетни, как да задържим и мотивираме доброволците, какви са основните им задачи по време на артистичен фестивал, какво получават доброволците в замяна и как да ги подкрепим в развитието им.
През есента се очакват и останалите 3 теми от видеопоредицата. Водещ на „Полезно на теория и практика“ е Светломира Стоянова – културен мениджър и експерт в областта на сценичните изкуства с над 10 години опит, включително в екипите на театрални и музикални фестивали в България. Тя е член на Управителния съвет на АКТ-УНИМА, България – асоциацията на куклените театри у нас, и редовен автор в списание „КуклАрт“. Активно участва в международни културни политики като член на Комисията за професионални тренинги на UNIMA International – най-старата театрална организация в света (96 години). През декември 2024 г. Светломира е избрана за президент на Комитета за връзка на НПО с ЮНЕСКО и председател на Международната конференция на НПО – най-младият и първи източноевропейски представител в тази роля. Заснемането и монтажът на видеата са дело на Радослав Ямаков, възпитаник на Националната природо-математическа гимназия, който от есента ще продължи обучението си в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ във факултет „Екранни изкуства“.
В YouTube канала на Българска фестивална асоциация вече е публикуван и видеозапис на Международната конференция „Фестивалът и градът“, която се проведе на 13 и 14 март 2025 г. в Регионалния център за съвременни изкуства „Топлоцентрала“ в София с подкрепата на Национален фонд „Култура“ и Столична програма „Култура“. В събитието взеха участие фестивални мениджъри на водещи български фестивали, както и експерти от Европейската фестивална асоциация (EFA), които споделиха своя опит и добри практики.
Българската фестивална асоциация /БФА/ е създадена през 2012 г. и обединява представителни артистични фестивали като МФ Мартенски музикални дни, Русе, ММФ и МТФ “Варненско лято”, Софийски музикални седмици, София Филм Фест, Европейски музикален фестивал, София, “Сцена на вековете”, Велико Търново, фестивалите организирани от Софийска опера (“Опера в парка”, “Музи на водата” и др.), фестивалът за камерна музика “Неотъпкана пътека”, с. Ковачевица, “София хартиен арт фест”, Новогодишен музикален фестивал в НДК, Arbanasi summer music, фестивалът за рок музика “Цвете за Гошо”, “Опера в летния театър”, Варна, Перелик Уърлд Мюзик & Джаз Фестивал, “Бургас и морето”, “Джаз в Бургас”, Фестивал на пясъчните скулптури, Фестивал за уличен и куклен театър „Панаир на куклите“, „Дни на музиката в Балабановата къща“, Opera open и общини – организатори на фестивали – София, Варна, Русе, Велико Търново, Стара Загора и Бургас. В нея членуват артистични фестивали от различни сектори на изкуството – визуални изкуства, кино, музика, театър и други. През 2015 г. създаде „Бяла книга на фестивалите“ с анализи и препоръки за реформи в сферата на фестивалите. БФА се стреми да утвърждава имиджа на фестивалите като важен фактор за културното, социалното и икономическото развитие на градовете и регионите, както в България и Европа, така и по целия свят. Дейността на асоциацията е свързана с популяризиране на най-добрите европейски практики и като колективен член на Европейската фестивална асоциация (European Festivals Association EFA) осъществява мост между EFA и фестивалите в България. Благодарение на партньорството с EFA редица български фестивали получават ежегодно Европейски сартификат за качество EFFE label, а през 2023 г. Общините Варна и Велико Търново подписаха EFFE Seal for Festival Cities and Regions на Европейската фестивална асоциация наравно с престижните фестивални европейски градове като Единбург, Любляна, Краков, Тарту и др.
https://www.facebook.com/BulgarianFestivalsAssociation/