„Балкантон“ има нужда от вашия подпис!
Бутат емблематичната сграда, в която са творили и записвали редици български музиканти.
Главният архитект на град София, г-жа Б. Панайотова е разписала заповед за разрешение на строителство на 7 броя 5 етажни сгради върху целия терен.
За съжаление, колкото и да се опитвахме, колкото и разговори, преговори, срещи, интервюта и участия да имахме, основната, емблематична сграда с дългогодишна история, от която произлизат всички български музиканти ще бъде разрушена, съгласно разписания план. За съжаление, идеята за превръщането и в първия по рода си музей на музикалното изкуство не се възприе. А колко хубаво би било, вътре да се разходиш из коридорите на историята, да се потопиш в спомените за стотиците български отличия, златни плочи, инструменти до които са се докосвали редица от най-известните на световната сцена български музикални величия. Репетиционните й да бъдат вдъхновение за младото поколение, а залите да се превърнат в културно средище, привличащо все повече млади творци… съобщават от сдружение Лагера.
Както е казал автора : “ Да ама не! “
„Музикант къща не храни !“
Явно за културно-музикалния жанр в България няма да има музей…
Ще има бетон и пренаселване с една едничка цел – Печалба!
Ако искате да се опитаме съвместно да променим това, то може да подпишете създадената вече петиция и да подкрепите една добра кауза.
До петък (07.02) в 16:00ч. може да подкрепите възражението относно изменението на Подробния устройствен план (ПУП) – изменение на план за регулация и застрояване (ИПРЗ) на УПИ VII „за БАЛКАНТОН“ (ПИ с идефикатор 68134.201.221 по КККР на район „Красно село“, кв. 61, м. „Лагера“ и изменение на уличната регулация (ИПУР) за промяна профила на улица от о.т. 54, о.т. 53 до о.т. 55, район „Красно село“ – столична община, допуснати със заповед номер САГ25-РА50-10/15.01.2025г. на главния архитект на Столична община.
Може да го направите и от 9:00 до 17:00 в [Народно читалище Христо Смирненски]
„Балкантон“ е българска звукозаписна компания, създадена под това име в София през 1952 г. Монополист на българския пазар през периода на социалистическото управление на страната от 40-те години на 20 век до 1989 г. Приватизирана през 1999 г.
Близо 40 години „Балкантон“ остава звукозаписен монополист на затворения български пазар. В тази роля предприятието осъществява политиката на тоталитарния режим за контрол на музикалната продукция. Това често се изразява в толериране на подкрепяни от властите жанрове и изпълнители за сметка на популярни сред широката публика форми. Натрупва огромна фонотека от изпълнения на фолклор, класика, българска и чуждестранна популярна музика, театрални постановки, поезия, документалистика и др.
Понастоящем „Балкантон“ не издава никаква музика.