Мистично пътешествие през вековете с приказката FAUN
Дойде време и за дългоочакваното първо гостуване на немската паган фолк/ембиънт група FAUN в България. Рядко се случва специфични банди като тях да посетят страната ни и затова концертът не беше за изпускане. В студения и мъглив 8-ми декември, точно това събитие предстоеше да стопли сърцата на феновете на средновековната фолк музика, в столичния клуб Joy Station. Датата беше паснала точно на място. Решилите да посетят събитието, щяха да отпразнуват един своеобразен езически празник с техните любимци. Изненада на подранилите чакащи фенове предизвика и появата на китаристът на ELUVEITIE – Rafael Salzmannn, в случая явяващ се като тур мениджър на турнето на групата. Вратите отвориха на време и най-запалените почитатели веднага заеха своето място на оградата, други отидоха за напитки, увлечени в приказки или разглеждаха мърча на групата, изобилстващ от паган мотиви.
Съпорт за датите в Централна и Източна Европа бяха шведското фолк дуо PETTERSSON & FREDRIKSSON, които още с качането си на сцената пренесоха зрителите в северната си родина. Цигуларят Daniel Pettersson и Daniel Fredriksson със скандинавската си мандола преплетоха уникалната комбинация от оригинални композиции и традиционна музика, като не оставиха безпристрастна публиката. Дуото започна малко след 8 и озарени с усмивки се представиха, и ни поздравиха с „Добър вечер, прекрасни хора!“ Мултимедията, пренасяща ни в тъмна гора с надничаща луна през дърветата, на фона на приглушената светлина в клуба, допринесоха за емоцията при изпълнението им. Обявиха първата песен като песента за стадото, с която в родината си прибират кравите от гората обратно към домовете. След лека суета в търсене на лъка на специфичния инструмент от страна на Daniel, шоуто продължи. Публиката се вдъхнови от скандинавския ритъм и ентусиазирано започна да ръкопляска и тактува по средата на сета им. Последва дори и малко шведски валс на Diger Janke. Финалът беше белязан с национална шведска песен за плодородието, която на шега дуото обясни, че с нейна помощ се правят деца от 1599г. PETTERSSON & FREDRIKSSON слязоха от сцената след 30 минути скандинавска магия и под бурните овации на публиката.
На сцената вече присъстваха множество старинни инструменти – есенцията в музиката на FAUN, както и езически мотиви, като еленови рога, амулети и платна с дървета, дракони и руни. Дойде дългоочаквания момент и малко след 9 светлините изгаснаха, машината за дим задълбочи мистиката и ето, че сенките на петимата трубадури от FAUN, начело с ексцентричния основател и вокалист – Oliver s. Tyr, вече бяха на сцената. Празненството и танците започнаха с песента “Baldur” от актуалния албум на бандата „Pagan”, излязъл през 2022г. Настоението и темпото рязко се смениха с любовната балада „Diese kalte Nacht“, което ни потопи в тъмната студена нощ и тайнството на групата.
Тук трябва да се отблежи, че Oliver като един сладкодумен разказвач във времето, споделяше по малко за всяка от изсвирените композиции. „Това е песен на надеждата. Всеки има тъмни моменти и в този случай е добра идея да се вгледаме в природата, защото ние не сме нищо друго освен част от нея. Винаги идва пролетта и изгрява слънцето.“ – с тези думи от негова страна последва песента „Alba”. След разпяване на публиката дойде ред и на лингвистичните умения на Stephan Groth (хърди гърди). Той се опита да представи следващата песен, като разведри настроението с изрази като „сексуална енергия“ и „добре наторено поле“, за да ни въведе в ритуала за плодородието с песента „Walpurgisnacht“. За всяка композиция приглушеното осветление се сменяше с сини, червени или зелени цветове, като така аурата около групата беше още- по загадъчна и допринасяше за въздействащото им изпълнение.
Истории за северната нощ и феерия от мелодии в „ Nacht des Nordens“ накарана не един или двама зрители да настръхнат. Солото на хърди гърди от страна на Stephan Groth беше последвано от любимата на мнозина композоция „Andro“. С песента „Tamlin“ се насочихме към келтския приказен свят с история за любов и заклинания. Пътешествието ни отведе и към викингската митология, като продължи с „Odin“ . В студийната си версия е с участието на самия Einar Selvik от WARDRUNA. Частта от скандинавката Еда, в която с помощта на музиката, бог Один говори право на нас чрез магия и руни, остави без дъх след края на въздействащото изпълнение.
Въпреки, че основно текстовете на групата са на немски и старинни езици, силата на музиката успявяше да разчупи тази бариера и се усещаше топлината и приемствеността и от двете страни- група и публика. След края на всяка песен последваха бурни овации , които истински изумиха FAUN, които се впечатлиха от топлото посрещане от родната публика.
Преди изпълнението на „Iduna“, на сцената бяха поканени и се присъединиха дуото PETTERSSON & FREDRIKSSON, което допринесе за изпълнението със своите старинни инструменти. Последва и напълно нова композиция „ Elfenberg“. На изпълнента сцената се вихриха танци и настроението взе своя връх. Разхождайки се през дискографията на групата се върнахме в едно от по-ранните издания на бандата с албума „Renaissance“ и песента „Rhianon“.
За енергичната „Rhianon“, Oliver спомена,че може да стане горещо и не е проблем дори да се захвърлят дрехите. Гайдата на Аdaya се поклащаше в такт и накара публиката отново да затанцува. Групата беше във върховна форма и това се забелязваше по присъствието им на сцената и усмивките на лицата им.
Преди последната песен „Hymn to Pan” последва представяне на вълшебната фолк формация, където за кратко всеки се изяви с таланта си. Съставът на бандата включва – Stephan Groth – (вокали, хърди гърди), Niel Mitra – (синтезатор и семпли), новото попълнение зад перкусите Alex Schulz, Adaya De Baïracli Levy – (гайда, арфа, флейта) и разбира се харизматичния Oliver s. Tyr (никелхарпа, бозуки, вокали) Да се надяваме при следващото им посещение да видим и вокалистката Laura Fella, отсъстваща поради майчинство. След финала на изпълнението на сцената настъпи мрак и само мистични сенки се открояваха на фона на декорите. След съвсем кратко всичко отново се озари от светлина, групата се поклони сърдечно, радвайки се на възторжените овации от екзалтираната публика, в която нямаше случайни посетители. Групата обеща да се върне възможно най- скоро. Преживявайки концерта, остава да се надяваме да изпълни обещанието си.
Преминавайки неусетно през вековете с мелодиите на народите, дойде и края на това дългоочаквано първо посещение на групата. Тази нощ, феновете на FAUN станаха свидетели на пиршество за сетивата, което ще се помни дълго. Организаторите на събитието BGTCS се постараха събитието да премине по възможно най-добрия начин, сбъдвайки една мечта на многобройните фенове на групата.
Сетлист на FAUN:
01. Baldur
02.Diese kalte Nacht
03. Alba
04. Walpurgisnacht
05. Nacht des Nordens
06. Solo Hurdy Gurdy
07. Blaue Stunde
08. Andro
09. Tamlin and the Fairy Queen
10. Odin
11. Galdra
12. Iduna (с PETTERSSON & FREDRIKSSON)
13. Elfenberg (с PETTERSSON & FREDRIKSSON)
14. Wind & Geige (с PETTERSSON & FREDRIKSSON)
15. Rhiannon
Бис:
16. Wenn wir uns Wiedersehen
17. Hymn to Pan
Очаквайте снимки от събитието в галериите във Фейсбук.