Nick Mason’s Saucerful of Secrets – космически дъжд в София
Вечерта, посветена на ранните класики на Pink Floyd, най-после се състоя, макар и с двегодишно забавяне. За разлика от концерта, дъждът, който почти удави София, беше навреме – когато се слуша Pink Floyd, трябва да вали.
Предвожданата от легендарния барабанист група излезе на сцената точно в 8 и хипнотизира около 3 хиляди човека с два магически едночасови сета и психеделични прожекции, които поне за два часа ни пренесоха от търбуха на социалистическото чудовище НДК право в киселинния Лондон от края на 60-те. И това се случи без помощта на гигантските радио хитове Time, Money, Wish You Were Here или Comfortably Numb.
Най-близо до хит в сетлиста беше бисът See Emily Play, първият UK топ 10 сингъл на предвожданите от Syd Barrett младежи в далечната 1967 г., а това, ще се съгласите, не е чак толкова близо. Не е и толкова важно, защото не толкова преекспонираните песни са остарели изненадващо добре, а верните на оригиналите аранжименти впечатлиха с енергия, освежен звук и заразителна, искрена радост, която излъчваха всички на сцената.
А кои са те? Основните вокали си разпределиха басистът Guy Pratt (познат от соловите албуми на David Gilmour и заменил Roger Waters във Floyd) и китаристът Gary Kemp (от Spandau Ballet). А неподражаемата Floyd атмосфера би била невъзможно без още една китара, тази на Lee Harris, както и клавишните на Dom Beken. Зад всичко, разбира се, е Nick Mason, когото настоящият проект връща към най-изобретателните и експериментални дръм партии в кариерата му.
Вечната музика, която празнуват Saucerful of Secrets, несъмнено има място в 2022, а и всяка друга година, но също е ясно, че водеща тук е носталгията към невинната епоха отпреди Pink Floyd да се превърнат в непобедима машина за концептуални албуми. Нормално, трибютите към покойните Richard Wright и Syd Barrett бяха сред най-емоционалните моменти на вечерта.
Трагично краткият престой на Syd в бандата беше отбелязан с фантастичните Astronomy Domine, Lucifer Sam и Bike от зверски влиятелния дебют The Piper at the Gates of Dawn‘67, синглите Arnold Layne, See Emily Play и Candy and a Currant Bun и дори доскоро неиздаваното Vegetable Man. Сетлистът предложи и представителна селекция от албумите A Saucerful of Secrets‘68 и Atom Heart Mother‘70, както и саундтраковете More‘69 и Obscured by Clouds‘72.
Началото и кулминацията обаче бяха запазени за великолепния Meddle от 1971 г. Тътенът на откриващия протоиндъстриъл One of These Days за секунди разтърси и настрои сетивата на необходимата честота, а към края монументалното Echoes поне за 20 минути тотално елиминира гравитацията в залата. След два настина запомнящи се часа, космосът Echoes е това, което ще остане завинаги в съзнанието. Добре, че е Nick Mason, за да видим и в България малко космически дъжд.
Personal highlights: Echoes, Burning Bridges, Atom Heart Mother Suite, Astronomy Domine, Lucifer Sam
Guest writer: Kras
Очаквайте нашата галерия със снимки съвсем скоро.
Сетлист:
Set 1:
One of These Days
Arnold Layne
Fearless
Obscured by Clouds
When You’re In
Candy and a Currant Bun
Vegetable Man
If
Atom Heart Mother
If (reprise)
Remember a Day
Set the Controls for the Heart of the Sun
Set 2:
Astronomy Domine
The Nile Song
Burning Bridges
Childhood’s End
Lucifer Sam
Echoes
Encore:
See Emily Play
A Saucerful of Secrets
Bike