GRÁ – Ramsvarta Tankar (EP 2017)
Това с ревютата на албуми винаги ми е било малко странно. Да не говорим, че с ревютата на ЕР-та нещата са още по-необичайни. Може би едно от най-трудните неща е да опишеш и предадеш музика чрез думи, защото възприятието на музиката е много субективен процес. Но пък понякога въздействието на едно няколкоминутно произведение може да се окаже много по-интензивно и силно от една огромна, мислена години концептуална творба. Имам нелеката и бих казала отговорна задача да ви представя новото ЕР „Ramsvarta Tankar“ на шведите GRÁ. Една около осем минутна творба, включваща две песни. Едноименното „Ramsvarta Tankar“ и кавър на Lord Belial на песента „Osculum Obscenum“. Интересен избор на песен за кавър. Но предвид факта, че групата обяви нов етап в музикалното си и идеологическо развитие, може би пътят, който GRÁ се готви да поеме е този на западния окултизъм… кой знае. „Търпението е добродетел“, но надявам се този път шведите няма да ни накарат пак да чакаме години, за да чуем новите им идеи.
Тук само още ще вметна, че групата, и в частност Heljarmadr са по-вдъхновени и продуктивни от всякога. Още повече след вливането на нова кръв в състава около добре познатото ядро Heljarmadr, Maugrim, Dimann, в лицето на Vediger на баса и не безизвестният Natt, който най-после влезе в личното си амплоа на китарист. ЕР-то „Ramsvarta Tankar“, е предвестник на нещо по-мащабно, а най-хубавият момент (за мен) е, че извадиха Cursed 13 от пепелищата.
След общите приказки ще насоча вниманието ви към самите композиции. Присъствалите на концертите на GRÁ тук вероятно все още си спомнят концертното изпълнение на „Ramsvarta Tankar“. В студиен вариант обаче тя звучи много по-въздействащо, дълбоко и мистично. Барабаните, макар този път да са основният акцент в композицията пак са малко по-глухи, а басът е доста осезаем, което ѝ придава един много плътен „пепеляво-сив“, хипнотичен и обгръщащ саунд, който може да бъде определен като запазена марка на GRÁ. За мен е интересна идеята за преобладаващо неравноделния ритъм в почти цялата песен. Всички знаем, че тези ритми не са много характерни за западната/северната/ част от света. Като цяло на мен ми създава едно шаманистко, трайб усещане и въпреки мракът, който лъха от цялостното звучене аз лично усещам да се прокрадва и някаква жизнерадост сред цялата ритмика. Да, може да прозвучи леко извратено, мрак и радост…, но както казах възприятието на музиката е много субективен момент.
Кавърът е със запазена музикална структура на оригинала, но саундът е онзи, за който споменах по-горе – типичният за GRÁ по-басов, по-нисък и наситен и честно с вокала на Heljarmadr ми звучи в пъти по-добре за тази композиция. Вярно гласа на Thomas „Dark“ Backelin е доста по-злобен и яростен, но пък гласа на Heljarmadr придава на песента повече мистичност и дълбочина. Идеята за край на кавъра е леко… изненадваща (чисто творческо решение на GRÁ и липсва в оригинала) , но пък съвсем отговаря на заложения смисъл и послание, а именно ритуалът Osculum infame. So, kiss the goat! И очаквайте още добри новини от GRÁ.
„Ramsvarta Tankar“ излиза на 24 март чрез Carnal Records и ще бъде ознаменуван с два концерта в Гьотеборг на 24 март и в Стокхолм на 26 март. Знам, че е малко далеч от нашия ареал, но ако по това време се намирате наоколо не пропускайте партито.
–––––
9/10
Официални ресурси:
Website:
Facebook:
Youtube:
Spotify:
Bandcamp:
-
-
-
#4 написан от Tutur (преди 7 години)
-
#5 написан от ArthurDent (преди 7 години)
-
#7 написан от Satania (преди 7 години)
Благодаря! Не само GRÁ, доста музиканти и групи от Шведската сцена са истинско вдъхновение за мен. Стремя се да представям на феновете на тази музика, това което заслужават, а именно най-доброто по възможно най-обективен начин и наситено със съдържание. Може ревютата ми да изглеждат все хвалебствени, но не бих писала за нещо, което не ми харесва, не ме докосва и изобщо да пиша, защото е на еди-коя си група. 🙂
-
-
- Коментари за тази публикация
Къде може да се чуе това ЕР