Helloween EP

Убеден съм, че няма човек, отворил Metal Hangar 18, който да не е чувал за Helloween. Все пак нека припомним малко от ранната им история. Групата е основана през 1984 г. в Хамбург от Kai Hansen (вокали/китара), Michael Weikath (китара), Markus Grosskopf (бас) и Ingo Schwichtenberg (барабани). Още с първите си изяви те показват сериозни намерения. EP-то Helloween е тяхното първо официално издание и моментално ги поставя на картата на европейската метъл сцена. Комбинацията от бързи рифове, характерни за спийд метъла, и мелодични композиции им дава правото по-късно да бъдат наречени едни от основоположниците на пауър метъла.

Тъй като днес се навършват точно 40 години, откакто тези пет песни официално видяха бял свят, ще кажа по някоя добра дума за всяка от тях 🙂

Starlight започва с емблематичното интро „Happy Happy Halloween“, взето от хорър филма Halloween III: Season of the Witch. Следва бурно начало с енергични рифове и бързо темпо. Вокалите на Hansen са сурови и агресивни, типични за ранния спийд метъл. Текстът засяга директно наркотичната зависимост и бягството от реалността – година преди Metallica да издадат своя шедьовър по темата.

Murderer е мрачна песен, разказваща за преследването на убиец, криещ се от закона и вътрешното си чувство за вина. Рифовете са бързи и насечени, а Hansen демонстрира интересни вокални линии, особено в запомнящия се припев.

Warrior е традиционен хеви метъл химн с бойна тематика. За разлика от епичните песни, възхваляващи битките, тук фокусът е върху онези, които разпалват войните и изпращат хората на сигурна смърт, укрити в своите бункери. Структурата е сравнително проста, но запомняща се, с акцент върху бързите барабани и китарните сола.

Victim of Fate е черешката на тортата в това EP. Композицията преминава през различни темпа и емоции – от бързи пасажи през бавен, драматичен бридж до финално соло, служещо за кулминация. Текстът разказва за трагичната съдба на човек от дъното на обществото и неговата вътрешна борба, докато се опитва да се изкачи по стълбата на живота на всяка цена. Песента ясно загатва за способностите на групата, които се разгръщат напълно няколко години по-късно в Keeper of the Seven Keys.

Cry for Freedom, финалът на миниалбума, започва с баладично въведение, а текстът е социално ангажиран. Последвалите бързи рифове и емоционален припев изразяват силен копнеж за свобода.

Макар и кратко, това издание демонстрира огромен потенциал и загатва за характерния стил на Helloween, който скоро ще се превърне в основа на европейския пауър метъл с албуми като Walls of Jericho и Keeper of the Seven Keys. Задължителен запис за феновете на тежката музика, който ни връща към корените на пауър метъла.

  1. Можете да използвате тези HTML етикети и атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  2. Коментари за тази публикация
В началото