WITHIN TEMPTATION – Hydra (2014)

„Hydra” определено беше един от албумите, които очаквах за 2014г. с нетърпение почти толкова голямо, колкото за новия Wintersun. Винаги съм харесвала Sharon den Adel и компания , но като че ли след готиния комикс-албум „The Unforgiving” от 2011г., съвсем заеха трайно място в списъка ми с любими групи. Това особено си пролича, когато всички задружно викахме „What have you done now?!” на Стадиона през 2012 на най-голямата жега на Sofia Rocks.

А сега, след като изслушах „Hydra”, за съжаление подхождам със смесени чувства. Попринцип нямам нищо против колаборациите и даже ги предпочитам, но в този албум поне на мен ми бият много на очи. Първо се появи „Paradise” (What about us) с Tarja Turunen, за чийто клип ни се изчака чакалото да го видим. Мечтата на всеки почитател на този тип метъл – две известни и еднакво или повече/по-малко любими изпълнителки в една песен, на едно място, и то официално, а не на сцената на Metal Female Voices Fest, например. Така беше и със „Somewhere” (Anneke van Giersbergen и Sharon) преди няколко години. Именно „Paradise” е личният ми фаворит тук. Ако клипът в You Tube беше грамофонна плоча, до сега да се е начупила на парчета от преслушване. Вокална битка на две красиви дами в песен, смесваща стиловете и на двете – this is who they are, this is what they’ve got.

Вторият появил се сингъл е „Dangerous”, втори и в албума, в дует с Howard Jones (ex- Killswitch Engage), която първоначално звучи не на място, но със слушането гласът на Howard си пасва точно и схващаш идеята и ритъма на песента. Една от силните в „Hydra“ безспорно е “Let us burn”, която бавно и спокойно се „разгаря“ в продължение на около пет минути и половина. Първоначално Within Temptation пожелават да им позволим да изгорят, една посен по-късно вече бягат. Парчето „And we run” започва обещаващо, докато не се включва Xzibit, което тотално ме отказва от слушането му. Мисля, че единственото, което някога съм харесвала у чернокожия рапър, е телевизионното му предване за тунинговане на автомобили.. Друга песен, която прави впечатление, е по-бавната „Edge of the world” с приятни повтарящи се думички като „burn, burn, burn” и „run, run, run”. Ако в „The Unforgiving” в една от песните се чудехме „Where is the edge”, явно за три години сме намерили отговора 🙂

Следват „Silver moonlight”, в която отново се намесват характерните за групата природни картини и стихии, и „Roses”, в която се усещат по-модерните влияния върху по-старото звучене и необичайното рязко прескачане от тон на тон от страна на Sharon в припевите, с която песен се свиква малко по-трудно. Албумът завършва с още една песен-колаборация, този път с Dave Pirner„The whole world is watching“. Групата днес обяви, че видео към нея можем да очакваме през следващата седмица. Интересното е, че парчето има два варианта- гореспоменатият, както и дует с Piotr Rogucki от полското издание на албума. По-бавна от останалите, в песента отново има неотговорени въпроси: „What are you waiting for?”. Еми, очакваме още нови, цветни албуми и още някое и друго посещение на родна земя. Грехота е една толкова обичана от българите група като Within Temptation да ни е посетила само веднъж и да не повтори, потрети..

Както споменах, подхождам към „Hydra” със смесени чувства. Като че ли след поредицата от кавъри на неметъл песни, които WT направиха неотдавна, дозата поп се е прокарала и в новото им творчество. Песни като „Mother earth” и „Memories” отстъпват място на новото поколение- например на „Shot in the dark” и „Faster” от „The Unforgiving” или „Let us burn” и „Tell me why” от „Hydra”. Албумът си има своите попадения и всеки ще открие сам своите фаворити. Ухото ми на фен-слушател обаче няма как да подмине това по-“дискотечно“ темпо и преобладаващите, вече отдалечили се от симфоничния метъл, техно-поп елементи.

„Hydra” излиза на пазара на 31 януари 2014г. 

6.5/10

  1. #1 написан от Sharon (преди 10 години)

    Доста постен репортаж…дори коментарът за „where is the edge“ ми дойде страшно глупав..

    • #2 написан от Rada (преди 10 години)

      Всеки с възгледите си 🙂
      И аз очаквах албумът да ми впечатли ужасно и нямах търпение да го чуя, но уви, лично за мен не беше така.
      Това е фенски сайт- от фенове за фенове. Представям това лично ревю с личното си мнение, и то не от позицията на журналист, защото далеч не претендирам да съм такава. Представям го от ухо на фен, който честно казано очакваше да чуе повече. „Hydra“ си има както своите силни, така и слаби моменти. На места се усеща „пълнеж“, а тук-там и липса на оригиналност. Песента „The edge of the world“ е хубава, но с този си „глупав“ коментар иронизирам известната липса на оригиналност при заглавията и текстовете в двата последни албума.
      Благодаря за честното мнение anyway 🙂

  2. #3 написан от Все тая (преди 10 години)

    По идея подхождам мнително към албум, за който авторите се изказват бомбастично и месеци наред обясняват, как това е нещо, което са искали да направят винаги. И този път (за съжаление) интуицията ми не сбърка. „Хидра“ има една песен, която става за слушане (за мен) и това е парчето с Таря. Като цяло албумът звучи като събран под дулото на пистолет за 2 мин., от остатъци в студиото, от предишни записи. Никаква последователност, никаква кохерентност, никаква логика. Някакви песни, наблъскани в един диск. Не знам, какво толкова го превъзнасят Х. Джоунс. Страшно слаби вокали, страшно не на място, страшно опростяващи песента. Екзибит е друго „попадение“, което за мен е безкрайно нелогично и откровено дразнещо. Разбира се, че това стилът на групата да търпи промяна е право на членовете й, но като фен от години не мога да не изразя абсолютното си разочарование от този албум. За мен просто не става и ако ги видях на живо из Европа с предния албум 4 пъти, сега изобщо не планувам подобно нещо с този събран набързо продукт.

    • #4 написан от Rada (преди 10 години)

      Почти си се съгласих. Както написах, очаквах повече и останах разочарована от крайния резултат. Колаборациите също ми дойдоха в повече..
      🙂

  3. Можете да използвате тези HTML етикети и атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  4. Коментари за тази публикация
В началото