Gra-Ending-cover

”Ending” е вторият студиен алубм в дискографията на шведите GRÁ, основани през 2010г. в Стокхолм от Andreas Heljarmadr (CURSED 13, DOMGÅRD, DARK FUNERAL) и Dimman (SPAZMOSITY, CURSED 13). Вече не помня кога и как ги открих за себе си, а интервюто, което взех от Heljarmadr прерасна в едно добро познанство. Получих възможността и удоволствието да чуя и направя ревю на новия им албум ”Ending”, който все още няма предвидена дата на издаване, но със сигурност ще е преди края на годината.

В началото малко предистория, тъй като ”Ending” наистина е краят на нещо. На една история подета още през 2010г. и посветена на лодкаря Charon или Helfärd на шведски. Започвайки от първото ЕР, всички издания на GRÁ са посветени на преклонението пред Смъртта и разказват за старостта, болестите и всичко което води към нея. Дебютът им е фокусиран върху темата за самата смърт, моментът на преминаването отвъд и съпътстващите ритуали. ”Necrology of the Witch”  е свързан със самото преминаване отвъд, а ”Ending” е едно пътуване извън познатия ни свят… към празнотата. Макар и под обща тематика нито едно издание на GRÁ не е концептуално и всяка песен може да съществува отделно сама за себе си с посланието заложено в нея.

Работата по албума започва преди две години, което дава на музикантите достатъчно време да обмислят, усъвършенстват и променят материала, за да ни предложат като краен резултат една много зряла и качествена творба. В албума са включени и гост музиканти, които допринасят с вокални изпълнения и създаване на част от текстовете. Две години, които си струваха чакането, а деветте композиции в него си заслужават да бъдат чути.

Албумът започва с дълбок и красив инструментал, триминутният „Väntan“,  последван от ”Þar Til Eldurin Mig Gleypir”. Един невероятен блек метъл химн с помитащо „шведско“ звучене и текст на исландски (родният език на Heljarmadr), написан от Eldur (DEN SAAKALDTE, FORTID). „He Who Comes“ е пилотният сингъл от албума, който групата пусна наскоро и мога да кажа, че далеч не е най-добрата композиция в него, така че можете да предположите какво ви очаква. „Där Skuggor Dröjer Kvar“ завършва с разкошни викингски напеви. В ”Helfärd pt.III (Den Gamle)”, (най-красивата песен в албума), можем да чуем дует между Heljarmadr и Grim Vindkall (DOMGÅRD, SNAKESKIN ANGELS, NOX AUREA), а текстът е на Grim. Освен това в цялостното звучене на композицията се усещат депресарски, пост-блек нотки. Една мелодия, която сграбчва и завлича… далеч от този свят, а завършекът е чистият глас на пиано. Нещо, което ме изненада, предвид досегашното звучене и стилистична насоченост на групата. Текстът на следващата, ”I Döden”, пък е написан и изпят от музиканта, който стои зад one-man групата Panphage (ex-DOMGÅRD), което вероятно е повлияло на цялостното звучене на песента. Невероятна мелодика и рязка, изненадваща смяна на бавни инструментални пасажи със злобни, бързи и агресивни, сякаш изпяти на един дъх куплети. Албумът завършва с едноименния инструментал „Ending“, който затвърждава основната тематика в творчеството на GRÁ до момента. Бавен, проточен марш, извикващ представата за безкрайна, мрачна погребална процесия.

Творбата е записана, миксирана и мастерирана в ”The Gray Studios”, Стокхолм по време на няколко сесисии през 2014 и 2015г. Продуциран, миксиран и мастериран от Heljarmadr. Задържителен за феновете на класическия шведски блек-метъл. Оценката ми за него е 9/10, защото двете години творчество (и чакане от страна на феновете), не са отишли напразно и GRÁ имат за нас една много зряла и доста музикално разнообразна  творба, която колкото повече слушам, толкова повече обиквам и потъвам в дълбочината й. Освен това, вече знам кой ще оглави тазгодишната ми класация.

–––––––––-

9/10